• Home
  • Fokus Turnov slaví

Fokus Turnov slaví

V rámci projektu uspořádanému k 25. výročí Fokusu Turnov, se naše škola podílela na vzniku společného projektu ve spolupráci s klienty této organizace. 

Přemýšleli jsme nad tím, čím bychom spolu mohli vyjádřit pojmy jako „občanská soudržnost nebo začlenění do společnosti“. Zpočátku nám to moc nešlo. Nápady začaly vznikat teprve v momentě výměny těchto obecných slov za jiná – jako jsou  „kamarádství, spolupráce, všímavost“. 

Společně jsme dospěli k plastice „Želvy“. 

Želva v mytologii dávných národů hrála význačnou úlohu – jednou je zobrazována jako tvor, nesoucí svět na svých zádech, jindy je považován želví krunýř za nádobu, v níž je uložen vesmír, nebo je vrchní část želvího krunýře připodobňována k nebeské sféře a spodní k zemi; jindy představuje celá želva se svým vypouklým krunýřem samotnou Zemi. 

V říši bezobratlých a některých korýšů známe mnoho případů které usnadňují například ráčkům v našem akváriu svléknout starý kabát a pořídit si nový, nebo k zemi „připoutané“ housence motýla umožní velmi podstatnou tělesnou přeměnu na motýla s nádhernými a funkčními křídly.  

My jsme chtěli jít jinou cestou. Želva se nezakukluje ani nesvléká. Její krunýř roste s ní. Je v tom něco mimořádného – každý díl krunýře, jakoby se v určitých cyklech díky svému dorůstání od krajů těchto dílů svým způsobem obnovoval.  A to je to, co nás velmi zaujalo. Snažili jsme se společně vyjádřit to, co nás provází doposud a stejně tak provázet bude i nadále – totiž společný a vzájemný růst, založený na obyčejném pochopení, toleranci, pomoci i přátelství

Myslíme si, že se nám to povedlo. 

O. Zajíc

 

 

SUPŠ a VOŠ

Skálova 373, 511 01 Turnov

spojovatelka, domov mládeže
+420 481 321 232 
ředitelna
+420 481 324 323