DOD Report

Na špéře se slavil Den studentstva ve velkém a prací

17. listopad je den, kdy se slaví nejen Den boje za svobodu a demokracii, ale také Mezinárodní den studenstva, na což se často zapomíná. U nás na špéře se tento den už tradičně stal Dnem otevřených dveří, a opravdu to stálo za to. Nejen že do práce přišli všichni učitelé, ale zůstali v Turnově i naši žáci. Pracovali v dílnách, dohlíželi na výstavní exponáty, kreslili v ateliérech a hlavně provázeli návštěvníky. I když provázení měli na starosti všichni žáci 2. ročníků, museli hodně kmitat, protože za ten jeden jediný den se přišlo do školy podívat 372 návštěvníků zapsaných, další ráno prošli bez zapsání. Už od 9 hodin ráno proudily do školy davy, které jsme vůbec nečekali. A nebyli to jen Turnováci, naopak, spíš přijeli z takových dálek, jako je Aš, Chomutov, České Budějovice a další.

Nabídka akcí byla opravdu bohatá. „Špéra market“ nabízel prostor pro naše absolventy, kteří zde prodávali své práce, náš krámek nabízel k prodeji cvičné a maturitní práce, jako šperky, medaile, plastiky, nože a jiné užitné předměty ze stříbra, bronzu, mosazi, oceli a drahých kamenů. Ceny jsou u nás velmi lidové, daly se pořídit moc hezké a originální vánoční dárky. Ale to nebylo všechno. V naší slévárně se návštěvníci mohli podívat na lití bronzu do formy, v počítačových učebnách probíhal 3D tisk, v dílnách si dětští návštěvníci mohli zkusit svou šikovnost a něco si vyrobit. Stejně ale nakonec nejvíc lákají díla vystavená na našich chodbách a ve výstavních sálech zlatníků a kovářů.

Už tradičně vyhlašujeme v tento den vítěze celostátní výtvarné soutěže pro žáky ZŠ a ZUŠ. Letos to byl už 12. ročník a záštitu nad soutěží převzal starosta Turnova, pan Ing. Tomáš Hocke, za což mu moc děkujeme, i když se osobně nemohl účastnit. Letos bylo téma soutěže „V kuchyni“ a přišlo na 100 soutěžních prací. Členové naší výtvarné rady vybrali 5 nejlepších z nich, které hlavně znamenaly nějaký nový pohled na dané téma. A protože všech 5 oceněných přijelo, mohli jsme slavnostně všem předat hodnotné ceny.

Podobně ceněnou akcí jsou talentovky nanečisto, kdy si budoucí studenti vyzkouší, jestli na to v kresbě a modelování mají. Termín odevzdání přihlášek 30. 11. 2022 se rychle blíží a my doufáme, že i letos obě třídy 1. ročníku naplníme těmi nejtalentovanějšími žáky. Zájem byl tak velký, že jsme nakonec pro zkušební talentovky museli otevřít dvě třídy a dva ateliéry.

Z účasti na Dnu otevřených dveří máme obrovskou radost, jen nás trochu trápí, že si k nám nenajde cestu víc lidiček z Turnova a okolí, aby viděli, co naši žáci a studenti dokážou vytvořit, že se nebojí fyzické práce a jsou to moc milí průvodci. Snad nás navštíví už příští rok na Mezinárodní den studenstva, tedy 17. 11. 2023.

 

Jana Rulcová, ředitelka školy

 

Střední uměleckoprůmyslová škola
a Vyšší odborná škola, Turnov,
Skálova 373, přísp. organizace

Adresa:
Skálova 373, 511 01 Turnov

spojovatelka, domov mládeže
tel: +420 481 321 232
e-mail: skola@sups.info
ID datové schránky: emzk85g

 

 

Fakultní škola
Fakulty materiálově-technologické
VŠB-TUO

Náš zřizovatel je: