• Home
  • Děkujeme za návštěvu!

Děkujeme za návštěvu!

STOVKY NÁVŠTĚVNÍKŮ NA DNI OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

Dne 17. listopadu 2023 se turnovská Špéra opět otevřela veřejnosti během tradičního Dne otevřených dveří. Zájemci o studium měli jedinečnou příležitost vyzkoušet si „talentovky nanečisto“, všichni návštěvníci si mohli prohlédnout prostory školy a zakoupit výtvory absolventů ve Špéra marketu. Byla také vyhodnocena celostátní výtvarná soutěž.

Prozkoumání talentu na vlastní kůži

Uchazeči o studium na Špéře, kteří se přijeli podívat do školy, měli příležitost vyzkoušet si talentovky nanečisto, které pro ně připravili pedagogové a studenti školy. Odborníci i studenti vyšších ročníků v průběhu zkoušky poskytovali cenné rady a hodnocení, čímž pomáhali budoucím studentům ještě lépe se připravit na skutečné talentové zkoušky. Zájemci museli zvládnout kresbu zátiší a modelování určeného předmětu. Zkoušku nanečisto absolvovalo v tento den několik desítek uchazečů o studium.

Špéra market – pódium pro absolventy

Druhý ročník Špéra marketu přivedl do školních prostor nejen známé tváře, ale i úžasné výrobky absolventů školy, z nichž mnozí dnes působí v Uličce řemesel v Turnově. Návštěvníci zde měli možnost obdivovat zručnost a nápaditost těchto lidí a zároveň si zakoupit jejich umělecká díla i drobné předměty, šperky, módní doplňky apod. Tato interakce mezi současnými studenty a úspěšnými absolventy byla pro mnohé velice inspirativní a motivační.

Výtvarná soutěž pro děti ze základních škol

Každý rok Špéra vyhlašuje celostátní výtvarnou soutěž pro děti ze základních škol a základních uměleckých škol. Letos bylo zadané téma „Roboti v akci“. „Do školy bylo doručeno velké množství děl a nebylo vůbec jednoduché vyhodnotit pět nejlepších“, řekl nám jeden z výtvarníků školy. Nakonec se komise shodla a při Dnu otevřených dveří vyhlásila pět nejlepších autorů, kteří byli odměněni věcnými cenami. První cena poputuje do Brna na ZUŠ Trnkova pro Nelu Drimlovou, druhou cenu si osobně převzala Sarah Semič ze ZŠ 28. října v Turnově a třetí cenu získala Antonie Svobodová ze ZUŠ Frýdlantská v Liberci.  Pět výtvarných děl bylo oceněno za originální zpracování a kreativní přístup mladých nadějných talentů.

Výstava fotografií Olivera Damborského

Návštěvníci Dne otevřených dveří měli také možnost obdivovat výstavu velkoplošných černobílých fotografií, kterou připravil student Oliver Damborský. Výstavu pečlivě připravoval již dlouho předem za pomoci učitelek na Výtvarnou přípravu a Design. Jeho práce charakterizuje atmosféru v dílnách jednotlivých zaměření, která se vyučují ve škole. Pro svou práci používá analogový fotoaparát a fotografie vznikají klasickou cestou. Již před Dnem otevřených dveří uspořádal vernisáž, na kterou přišli jeho přátelé, rodiče a také spousta pedagogů s ředitelkou školy. Tato akce vytvořila inspirativní atmosféru a posloužila jako podnět pro další tvůrčí aktivity studentů.

— Jiří Zemín —

 

Střední uměleckoprůmyslová škola
a Vyšší odborná škola, Turnov,
Skálova 373, přísp. organizace

Adresa:
Skálova 373, 511 01 Turnov

spojovatelka, domov mládeže
tel: +420 481 321 232
e-mail: skola@sups.info
ID datové schránky: emzk85g

 

 

Fakultní škola
Fakulty materiálově-technologické
VŠB-TUO

Náš zřizovatel je: