Studentský design 2016

Úspěchy žáků „Šperkárny“

 

Na turnovské „Špéře“ se pořád něco děje, ale tentokrát bych chtěla informovat o úspěších žáků v zaměření zlatnictví a stříbrnictví.

Naše škola je mnohaletým členem Asociace středních a vyšších odborných škol s výtvarnými a uměleckořemeslnými obory ČR, asociace, která spojuje ty nejstarší a nejkvalitnější umělecké školy v naší republice. A právě tato asociace již popáté vyhlásila celostátní soutěž STUDENTSKÝ DESIGN 2016

Pořádající školou byla tentokrát Střední škola umění a designu a Vyšší odborná škola Brno. Sem školy zaslaly na začátku března na 180 studentských prací v pěti kategoriích: grafický design, produktový design, oděv, sklo a multimédia. Každá kategorie měla svou odbornou komisi, která hodnotila práce na veřejně přístupné výstavě všech prací v Brně. Celkem bylo ze všech prací oceněno 30 děl, jedna práce získala cenu Grant Prix (získala ji Kieu Ly Le z brněnské SŠDUD a VOŠ Brno, design oděvu, METAMORFÓZA – Vzpomínky na moře), ostatní se staly laureáty soutěže. Dále byla udělena Cena ředitelů škol Asociace a Cena žáků brněnské školy. Všechny oceněné práce budou vystaveny na akci Designblok 2016 v Praze.

A proč se o této soutěži zmiňuji? Jednou z laureátek soutěže se stala žákyně oddělení zlatnictví a stříbrnictví Marie Vosejpková se svou soupravou šperků s využitím granátové techniky. Na fotografiích má tuto soupravu na sobě sama autorka, která pracovala pod vedením Ak. mal. Jiřího Studničky. V tak bohatě zastoupené kategorii produktového designu si tohoto ocenění velmi vážíme.

 

 

Oddělení zlatnictví a stříbrnictví se může pochlubit i dalším úspěchem. Již v minulém školním roce byla na naší škole vyhlášená soutěž ve spolupráci DUV Granát Turnov a Muzea Vltavínů v Českém Krumlově na návrh šperku, jehož součástí bude hrubý, neopracovaný vltavín (zelený tektit, který vznikl asi před 14 miliony lety při dopadu obrovského meteoritu na území dnešního Bavorska), zasazený do stříbra. Zadání se ujali naši žáci ve třetím a čtvrtém ročníku a vznikla tak celá řada výborných i méně úspěšných návrhů. DUV Granát Turnov je naším sociálním partnerem, pomáhá nám v mnoha oblastech a hlavně při získávání materiálu pro naše dílny. Proto se nelze divit, že tato firma měla nejpočetnější zastoupení v komisi při výběru vítězných návrhů. 

A právě v poslední době jsme byli informováni, že skutečně jeden z návrhů naší žákyně bude vyráběn a prodáván v Českém Krumlově v Muzeu Vltavínů. Jedná se o návrh přívěsku slečny Magdaleny Bíbové, nyní žákyně 4. ročníku SUPŠ a VOŠ Turnov.

 

Máme velikou radost z úspěchů našich žákyň, vždycky je velmi motivující vidět, že se práce žáků setkávají s oceněním, že nezůstanou ve škole jako studijní materiál.

 

Ing. Jana Rulcová

 

 

SUPŠ a VOŠ

Skálova 373, 511 01 Turnov

spojovatelka, domov mládeže
+420 481 321 232 
ředitelna
+420 481 324 323