Žákovská realizace

Další nástěnná malba v Pohodě

Rok s rokem se sešel, uteklo to jako voda, a žáci Šperkárny se opět v březnu chystali na povinné odborné praxe. Někdo směřoval do firem, které se věnují výrobě a vystavování uměleckých děl, někdo opět zamířil do Rakouska, do městečka Ybbsitz, aby zde vytvořil další kované dílo do exteriéru tohoto krásného, kovářského města. Letos dal pan starosta Hofmarcher zadání vytvořit kovové „pítko“ pro pocestné u odpočinkového místa s lavičkou a pramenící čistou vodou. Po velmi úspěšných dekorativních uměleckých dílech (Pampelišky, vrata k historické budově, okenní mříže na galerii, legendární rytíř v jeskyni, cyklisté) bylo toto zadání o něco těžší, jednalo se o užitkový předmět poměrně velkých rozměrů. Z předložených návrhů si pan starosta překvapivě vybral velmi moderní řešení, kombinaci kovových trub, nerezového žlabu, zrcadel a Laserem vyřezaného stojanu. Příprava byla náročná. Nebýt pomoci firmy Rekuper Sychrov, s. r. o. s přípravou materiálu, vůbec bychom realizaci díla nestihli. I tak se chlapci vrátili s tím, že budou spolu s vedoucím Ing. Václavem Nikendeyem ještě na konci června doladit poslední úpravy přímo na místě. Proto přinášíme fotky zatím ne zcela hotového „pítka“. 

Další skupina žáků, a pro turnovský domov důchodců Pohoda mnohem zajímavější, se již podruhé pod vedením MgA. Ondřeje Šídy vydala do tohoto zařízení zkrášlit prostory našim seniorům. Na přání, aby se jednalo o nějaké zobrazení Českého ráje, kde většina obyvatel domova trávila své mládí, vznikl návrh nástěnné malby hradu Trosky a jeho okolí. Bianca Pivoňková a Karolína Soukupová ze třetího ročníku, kterým pomáhal Jiří Kříž z 1. ročníku, vytvořili v jídelně Pohody optimistický, krásně barevný obraz. Za stálého dohledu seniorů se na stěně postupně objevovaly jednotlivé části, senioři živě diskutovali o tom, co že to vlastně bude.  Nakonec si ještě vymohli na jednom stromě namalovat veverku a dílko bylo hotovo.

Spolupráce s domovem důchodců Pohoda tak rozhodně nekončí, stále je co zlepšovat na prostředí těch, kteří zde tráví své stáří. Vedle šedesáti klipů na chodbách domova s obrázky Českého ráje, které vznikly během malby v plenéru (v přírodě) bychom chtěli využít i dalších talentů našich žáků a uspořádat hudební vystoupení, pomáhat s dobrovolnickou činností.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří šíří dobré jméno naší školy doma i v zahraničí, žákům i pedagogům, že ač přípravy bývají hodně hektické, nakonec vznikne něco krásného, milého a užitečného. Děkuji.

 

Ing. Jana Rulcová

 

Pítko – model pro Ybbsitz (Petr Novotný)

 

Cyklisté – realizovaná kovaná plastika (Marek Berka a Filip Bartoň) 

 

Bianca Pivoňková a Karolína Soukupová před realizací v DD Pohoda

SUPŠ a VOŠ

Skálova 373, 511 01 Turnov

spojovatelka, domov mládeže
+420 481 321 232 
ředitelna
+420 481 324 323